Blog Books Factory

Triumf różnorodności. Długa lista Women’s Prize for Fiction 2025

Women’s Prize for Fiction 2025.

30 edycja Women’s Prize for Fiction

Kilka dni temu poznaliśmy długą listę obchodzącej 30-lecie Women’s Prize for Fiction. O jubileuszową nagrodę zawalczy szesnaście powieści. Aż dziewięć spośród nich napisały debiutantki, dwie stworzyły autorki z jedną książką na koncie, a pięć tytułów wyszło spod pióra już uznanych pisarek.

Wracają mistrzynie pióra

Chimamanda Ngozi Adichie, laureatka nagrody z 2007 roku za „Połówkę żółtego słońca”, ponownie znalazła się w zestawieniu z powieścią „Dream Count”. Książka opowiada o splatających się losach czterech kobiet, które muszą zmierzyć się ze swoimi wyborami, zawalczyć o utrzymanie statusu quo oraz odbudować po zdradzie – wszystko to na tle współczesnej Ameryki i Nigerii.

Wyróżniono również Elizabeth Strout za „Tell Me Everything”. Autorka takich bestsellerów jak „Olive Kitteridge” i „Mam na imię Lucy” po raz kolejny zabiera nas do miasteczka Crosby w stanie Maine, gdzie spotykamy jej ukochanych bohaterów – Lucy Barton, Olive Kitteridge i Boba Burgessa.

Spostrzegawcze oko dostrzeże także Lailę Lalami, laureatkę Nagrody Pulitzera 2015. W 2025 roku zachwyciła jurorów „The Dream Hotel”, powieścią w duchu „Raportu mniejszości” Philipa K. Dicka, w której agencja rządowa jest w stanie określić na bazie snów ryzyko popełnienia przestępstwa.

Silny głos debiutantek

Ponad połowa pisarek na długiej liście to debiutantki. Saraid de Silva z książką „Amma” przedstawia historię trzech pokoleń kobiet żyjących w Singapurze, Nowej Zelandii i Anglii. Roisín O’Donnell w „Nesting” zabiera czytelników w podróż z bohaterką, która opuszcza męża i stara się zacząć wszystko od nowa.

Natomiast Nussaibah Younis w „Fundamentally” snuje historię o doktor Nadii Amin, która po publikacji głośnego artykułu naukowego dostaje zdanie resocjalizacji kobiet związanych z ISIS, co staje się dla niej okazją do ucieczki przed bolesnym rozstaniem.

Literatura zaangażowana

Wiele z wyróżnionych powieści porusza aktualne tematy polityczne, społeczne i kulturowe. „Crooked Seeds” autorstwa Karen Jennings opowiada o kobiecie powracającej do RPA i mierzącej się z przeszłością swojego brata, który w 1990 roku był związany z grupą popierającą apartheid.

Z kolei „The Safekeep” debiutantki Yael van der Wouden, obecna również na krótkiej liście The Booker Prize 2024, bada traktowanie Żydów w powojennej Holandii, opowiadając historię Isabel, samotniczki opiekującej się domem rodzinnym w prowincji Overijssel.

Women’s Prize for Fiction 2025 – kiedy kolejne etapy?

Najpierw 2 kwietnia jury w składzie Kit de Waal, Diana Evans, Bryony Gordon, Deborah Joseph i Amelia Warner ogłosi krótką listę sześciu książek. Zwyciężczynię poznamy 12 czerwca. Nagroda wynosi 30 000 funtów.

Długa lista (wraz z informacją o polskim wydaniu) prezentuje się następująco:

  • Aria Aber, „Good Girl” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Kaliane Bradle, „The Ministry of Time” (jako „Ministerstwo czasu”, Wydawnictwo Poznańskie 2024).
  • Jenni Daiches, „Somewhere Else” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Saraid de Silva, „Amma” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Karen Jennings, „Crooked Seeds” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Miranda July, „All Fours” (jako „Na czworakach”, Wydawnictwo Pauza 2024).
  • Laila Lalami, „The Dream Hotel” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Sanam Mahloudji, „The Persians” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Chimamanda Ngozi Adichie, „Dream Count” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Roisín O’Donnell, „Nesting” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Rosanna Pike, „A Little Trickerie” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Rose Ruane, „Birding” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Lucy Steeds, „The Artist” (brak informacji o polskim wydaniu).
  • Elizabeth Strout, „Tell Me Everything” (prawdopodobnie wyda Wielka Litera).
  • Yael van der Wouden, „The Safekeep” (jesień 2025, Wydawnictwo Znak).
  • Nussaibah Younis, „Fundamentally” (brak informacji o polskim wydaniu).

Poprzednie laureatki nagrody to m.in. Zadie Smith, Ali Smith i Maggie O’Farrell.

Żródła:

  1. The Bookseller