
30 edycja Women’s Prize for Fiction
Kilka dni temu poznaliśmy długą listę obchodzącej 30-lecie Women’s Prize for Fiction. O jubileuszową nagrodę zawalczy szesnaście powieści. Aż dziewięć spośród nich napisały debiutantki, dwie stworzyły autorki z jedną książką na koncie, a pięć tytułów wyszło spod pióra już uznanych pisarek.
Wracają mistrzynie pióra
Chimamanda Ngozi Adichie, laureatka nagrody z 2007 roku za „Połówkę żółtego słońca”, ponownie znalazła się w zestawieniu z powieścią „Dream Count”. Książka opowiada o splatających się losach czterech kobiet, które muszą zmierzyć się ze swoimi wyborami, zawalczyć o utrzymanie statusu quo oraz odbudować po zdradzie – wszystko to na tle współczesnej Ameryki i Nigerii.
Wyróżniono również Elizabeth Strout za „Tell Me Everything”. Autorka takich bestsellerów jak „Olive Kitteridge” i „Mam na imię Lucy” po raz kolejny zabiera nas do miasteczka Crosby w stanie Maine, gdzie spotykamy jej ukochanych bohaterów – Lucy Barton, Olive Kitteridge i Boba Burgessa.
Spostrzegawcze oko dostrzeże także Lailę Lalami, laureatkę Nagrody Pulitzera 2015. W 2025 roku zachwyciła jurorów „The Dream Hotel”, powieścią w duchu „Raportu mniejszości” Philipa K. Dicka, w której agencja rządowa jest w stanie określić na bazie snów ryzyko popełnienia przestępstwa.
Silny głos debiutantek
Ponad połowa pisarek na długiej liście to debiutantki. Saraid de Silva z książką „Amma” przedstawia historię trzech pokoleń kobiet żyjących w Singapurze, Nowej Zelandii i Anglii. Roisín O’Donnell w „Nesting” zabiera czytelników w podróż z bohaterką, która opuszcza męża i stara się zacząć wszystko od nowa.
Natomiast Nussaibah Younis w „Fundamentally” snuje historię o doktor Nadii Amin, która po publikacji głośnego artykułu naukowego dostaje zdanie resocjalizacji kobiet związanych z ISIS, co staje się dla niej okazją do ucieczki przed bolesnym rozstaniem.
Literatura zaangażowana
Wiele z wyróżnionych powieści porusza aktualne tematy polityczne, społeczne i kulturowe. „Crooked Seeds” autorstwa Karen Jennings opowiada o kobiecie powracającej do RPA i mierzącej się z przeszłością swojego brata, który w 1990 roku był związany z grupą popierającą apartheid.
Z kolei „The Safekeep” debiutantki Yael van der Wouden, obecna również na krótkiej liście The Booker Prize 2024, bada traktowanie Żydów w powojennej Holandii, opowiadając historię Isabel, samotniczki opiekującej się domem rodzinnym w prowincji Overijssel.
Women’s Prize for Fiction 2025 – kiedy kolejne etapy?
Najpierw 2 kwietnia jury w składzie Kit de Waal, Diana Evans, Bryony Gordon, Deborah Joseph i Amelia Warner ogłosi krótką listę sześciu książek. Zwyciężczynię poznamy 12 czerwca. Nagroda wynosi 30 000 funtów.
Długa lista (wraz z informacją o polskim wydaniu) prezentuje się następująco:
- Aria Aber, „Good Girl” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Kaliane Bradle, „The Ministry of Time” (jako „Ministerstwo czasu”, Wydawnictwo Poznańskie 2024).
- Jenni Daiches, „Somewhere Else” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Saraid de Silva, „Amma” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Karen Jennings, „Crooked Seeds” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Miranda July, „All Fours” (jako „Na czworakach”, Wydawnictwo Pauza 2024).
- Laila Lalami, „The Dream Hotel” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Sanam Mahloudji, „The Persians” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Chimamanda Ngozi Adichie, „Dream Count” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Roisín O’Donnell, „Nesting” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Rosanna Pike, „A Little Trickerie” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Rose Ruane, „Birding” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Lucy Steeds, „The Artist” (brak informacji o polskim wydaniu).
- Elizabeth Strout, „Tell Me Everything” (prawdopodobnie wyda Wielka Litera).
- Yael van der Wouden, „The Safekeep” (jesień 2025, Wydawnictwo Znak).
- Nussaibah Younis, „Fundamentally” (brak informacji o polskim wydaniu).
Poprzednie laureatki nagrody to m.in. Zadie Smith, Ali Smith i Maggie O’Farrell.
Żródła: