
14 stycznia po raz 32. przyznano Paszporty Polityki. W kategorii Książka nagrodę otrzymał Jul Łyskawa za powieść „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców” (Wydawnictwo Czarne), którą tak podsumowano:
(…) zaskoczyła rozmachem i pisarską dojrzałością. To trzymająca w napięciu, pełna humoru, a zarazem zadająca całkiem poważne pytania (o działanie sztuki, o granice człowieczeństwa i o to, czy ludzkość w ogóle może się zmieniać) wielowątkowa saga. Rozgrywa się w amerykańskim miasteczku przypominającym Twin Peaks, łączy rozmaite konwencje literackie i nie przypomina niczego, co w Polsce ostatnio pisano.
Jul Łyskawa podczas podziękowań apelował o zmiany na polskim rynku książki podkreślając, że literatura to nie są mrożonki.
O czym jest „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”?
Wydawnictwo Czarne tak opisuje debiut Jula Łyskawy:
Literacki pocisk, językowa bomba, powieść totalna.
„Welcome to Copperfield!” Wjeżdżacie do miasta wirtuozów stolarki, mistrzyń ciasta z wiśniami i zachwycających daglezji.
W pozornie sennym miasteczku stojącym hartem ducha i siłą drwalskich mięśni powstaje Jeffrey Waters. Z prowincjonalnych lasów trafia na pierwsze strony gazet i do kartotek FBI. Jego istnienie i nagła popularność budzą gorące emocje w amerykańskim społeczeństwie, a do matecznika Watersa zjeżdżają dziennikarze z całego kraju, ciekawscy fani i uduchowieni wyznawcy drzew. Szukają jego korzeni, za wszelką cenę starając się dociec, kim tak naprawdę jest on i jego stwórca oraz co to znaczy dla przyszłości świata. Ale to przecież Ameryka, sny się tu spełniają, a niewiarygodne historie stają się rzeczywistością.
Szalony i odważny debiut Jula Łyskawy jest groteskową sagą o przedziwnych mieszkańcach pewnej mieściny – rodzinach drwali i stolarzy, ukrywającym się przed światem rzeźbiarzu czy tajemniczym irlandzkim księdzu, któremu Matka Boska objawiła się pod postacią foki. To polifoniczna, pełna literackiej werwy powieść i przewrotna próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy świadome istnienie jest darem, czy brzemieniem?
„Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców” często pojawia się w zestawieniach najlepszych polskich książek 2024 roku. Dłuższy fragment na jej temat poświęciła Justyna Sobolewska w odcinku podcastu „Kultura na weekend” zatytułowanym: Co czytaliśmy w 2024 roku: książki najgrubsze, zachwycające i rozczarowujące.

Laureaci i laureatki Paszportów Polityki 2024
Jeśli nie mieliście okazji śledzić Paszportów Polityki 2024 na bieżąco, tak prezentuje się pełna lista nagrodzonych:
- Film: Kamila Tarabura.
- Scena: Wojciech Grudziński.
- Książka: Jul Łyskawa.
- Sztuki wizualne: Monika Drożyńska.
- Muzyka poważna: Gabriela Legun.
- Muzyka popularna: Kuba Więcek.
- Kultura cyfrowa: Kamil Dyszewski i North Atlantic Fella Organization.
- Paszport czytelników: Sandra Drzymalska.
- Kreator kultury: Marek Koterski.
Całą galę możecie obejrzeć w serwisie YouTube.
Żródła: