Blog Books Factory

Trzy historie na lato: poruszają i mrożą krew w żyłach

Trzy książki: Shuggie Bain, Dzień Szakala i Chirurg.

Lato, wakacje, urlopy, czas podróży. Idealne warunki do tego, aby bez reszty dać się wciągnąć książkom. Dlatego w tym miesiącu wybraliśmy trzy tytuły, które łączy napięcie: emocjonalne, moralne, kryminalne.

Douglas Stuart opowiada historię chłopca, który kocha swoją matkę, chociaż ona raz za razem wystawia jego miłość na próbę. Frederick Forsyth przedstawia nieśmiertelny thriller o pościgu za nieuchwytnym zabójcą na zlecenie. A Tess Gerritsen pokazuje, jak skonstruować intrygę z chirurgiczną precyzją – bez kompleksów wobec mistrza gatunku, Robina Cooka.

Seria nie jest sponsorowana. Jedyne kryterium przyznania umownego znaku jakości Books Factory to subiektywna wartość samych publikacji.

Douglas Stuart, Shuggie Bain, Wydawnictwo Poznańskie, tłum. Krzysztof Cieślik

Nagrodzony Bookerem debiut Douglasa Stuarta to powieść rozdzierająca, a mimo to trudno się od niej oderwać.

Glasgow lat 80. nie oferuje wiele. Mamy biedę, bezrobocie, alkoholizm, zakupy z katalogu i piłkę nożną. Właśnie w tym świecie dorasta Shuggie – chłopiec „inny”, wrażliwszy, a przez to samotny. Jego największą miłością i największym ciężarem jest matka, Agnes. Piękna i dumna kobieta, która z każdym rokiem coraz bardziej tonie w alkoholizmie. Shuggie wierzy, że może ją uratować. Że wystarczy kochać wystarczająco mocno.

To książka o miłości niemożliwej, o wstydzie, o dzieciństwie na granicy przetrwania. Ale też o czułości, która trwa mimo wszystko. Lektura niełatwa, poruszająca, a jednocześnie pełna dyskretnego czarnego humoru. Wspaniała do smakowania w letnie wieczory.

Frederick Forsyth, Dzień Szakala, Wydawnictwo Albatros, tłum. Zbigniew Kościuk

Prawdopodobnie jeden z najlepszych thrillerów XX wieku. Wzór dla wielu późniejszych powieści szpiegowskich.

Francja, 1963 rok. Tajna organizacja OAS wynajmuje zawodowego zabójcę, by zabić prezydenta Charles’a de Gaulle’a. Morderca jest jak duch – bez imienia, przeszłości i tożsamości. Znany tylko jako „Szakal”. Rozpoczyna się wyścig z czasem: po jednej stronie bezwzględny profesjonalista, po drugiej Claude Lebel – najlepszy detektyw w kraju.

Forsyth tworzy nie tylko misterną intrygę, ale też pokazuje świat zimnowojennych napięć, politycznych rozgrywek i morderczej technologii. Po latach książka nie traci ani tempa, ani aktualności.

Tess Gerritsen, Chirurg, Wydawnictwo Albatros, tłum. Jerzy Żebrowski

W Bostonie grasuje seryjny morderca. Jego ofiary to samotne kobiety. Jego metody są okrutne i chirurgicznie precyzyjne. I właśnie to naprowadza śledczych na trop: morderca zna się na medycynie. Może nawet sam jest lekarzem.

Detektyw Jane Rizzoli oraz Thomas Moore próbują powstrzymać sprawcę, zanim zaatakuje ponownie. Sprawa komplikuje się, gdy na jaw wychodzi, że podobna seria przestępstw miała już miejsce kilka lat temu. Ślady prowadzą do Catherine Cordell – lekarki, która już raz przeżyła coś bardzo podobnego.

Gerritsen tworzy thriller medyczny z psychologiczną głębią. Momentami makabryczny, pełen pierwotnych instynktów i traumy, a jednocześnie skonstruowany z maestrią Robina Cooka bądź Michaela Crichtona.

Zawsze jest sezon na emocje

Lato to dobry czas, by sięgnąć po książki, które trzymają w napięciu. Te trzy historie to trzy zupełnie różne światy: brutalny realizm, precyzyjny thriller i mroczny kryminał. Łączy je jedno – są w sam raz na dłuższy wieczór na balkonie, podróż pociągiem czy leniwe popołudnie nad jeziorem. Bo emocje, te naprawdę dobre, nie znają sezonu.