Blog Books Factory

Co przeczytać w lutym? Pełne tajemnic historie o ludzkich relacjach

Długie wieczory i chłodne dni lutego sprzyjają lekturze. Tym razem mamy dla Was trzy propozycje, które wciągną Was w świat nieodkrytych tajemnic, trudów relacji międzyludzkich i czarnego humoru. Wśród nich thriller psychologiczny, kultowy zbiór opowiadań oraz literacki reportaż o jednej z największych tragedii na Bałtyku.

Seria nie jest sponsorowana. Jedyne kryterium przyznania umownego znaku jakości Books Factory to subiektywna wartość samych publikacji.

Marek Stelar, Wybrana, Wydawnictwo Filia

Komisarz Iwona Banach kieruje policyjnym zespołem odpowiedzialnym za zatrzymania. Podczas rutynowej akcji w Trójmieście ginie jej kolega, a ona sama zabija napastnika. Odpowiedzialność za to zdarzenie spada na nią, przez co zostaje dyscyplinarnie zwolniona z policji. W tym samym czasie znika jej wieloletni partner, matka bohaterki coraz silniej pogrąża się w demencji, a wspomnienia o nagłej śmierci dziecka nie dają o sobie zapomnieć.

Jedna decyzja sprawi, że Iwona Banach pozna tajniki handlu ludźmi i zajrzy za kulisy ekskluzywnego klubu dla drapieżców seksualnych. Z każdym pokonanym kilometrem coraz bardziej pogrąży się w beznadziei. Każdy kolejny krok przybliży ją do konfrontacji, która zagrozi nie tylko jej życiu, ale też moralności.

„Wybrana” pokazuje, jak nisko można upaść w imię większego dobra – i jak trudno zrzucić z siebie pamięć traumatycznych doświadczeń. Marek Stelar mistrzowsko buduje napięcie, a świat przedstawiony wydaje się tak wiarygodny, jakby autor sam przebył podobną drogę, chcąc poprowadzić czytelnika przez mroczne zakamarki ludzkiej duszy.

David Foster Wallace, Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi, Wydawnictwo W.A.B., tłum. Jolanta Kozak

David Foster Wallace to wybitny, amerykański pisarz postmodernistyczny, a jego „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” mają już status kultowy. To zbiór opowiadań pełen ironii, absurdu i skomplikowanych relacji międzyludzkich, ośmieszający współczesną kulturę terapeutyczną, tendencję do ciągłego psychologizowania i doszukiwania się traum z dzieciństwa. Autor wszystko podaje frenetycznym stylem, który skrzy się od eksperymentów formalnych – nigdzie indziej nie dostaniecie zakończenia historii podanego w przypisie!

Wallace prowadzi czytelnika przez labirynt rozmów, badając jednocześnie ludzką naturę – jej ułomności, irracjonalność i lęki. Nie brakuje tutaj również czarnego humoru, który przeplata się z refleksją nad psychicznym cierpieniem, co szczególnie wybrzmiewa w opowiadaniu pt. „Osoba z depresją”.

Depresja to zresztą jeden z kluczowych tematów książki. Wallace zmagał się z nią przez lata, co silnie wpłynęło na jego twórczość. W 2008 roku popełnił samobójstwo.

Jego opowiadania wciąż pozostają niezwykle aktualne, a za serce złapie Was na pewno Koniec trasy, film pokazujący pięć wspólnie spędzonych dni dziennikarza magazynu Rolling Stone z autorem.

Adam Zadworny, Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku, Wydawnictwo Czarne

Reportaż Adama Zadwornego to dogłębna analiza jednej z największych katastrof morskich, jakie miały miejsce na Bałtyku po II wojnie światowej. Prom Jan Heweliusz zatonął w styczniu 1993 roku, a wokół tej tragedii do dziś unosi się aura tajemnicy i kontrowersji. Autor wnikliwie bada przyczyny zatonięcia promu, analizuje raporty, rozmawia z ekspertami i ocalałymi pasażerami, rekonstruując przebieg wydarzeń minuta po minucie.

Książka odkrywa kulisy tej tragedii, ujawnia nieznane dotąd fakty i skłania do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie o przyczyny wypadku. Oddaje również sprawiedliwość kapitanowi promu, Andrzejowi Ułasiewiczowi, oraz zmusza do refleksji nad kwestiami bezpieczeństwa, odpowiedzialnością i przewinami młodego państwa, jakim była III RP.

Już jesienią na Netflixie pojawi się serial od twórców „Wielkiej wody” z Borysem Szycem w roli głównej, który ukaże tę katastrofę w niespotykanej dotąd skali. Dla miłośników reportaży i historii, które nadal budzą emocje, „Heweliusz” będzie fascynującą i wstrząsającą lekturą.

Odkryj tajemnice

Każda z tych trzech książek oferuje coś innego – psychologiczne napięcie, błyskotliwą ironię, obserwacje społeczne i wnikliwy reportaż. Łączy je natomiast szerokorozumiana tajemnica, która sprawi, że nie oderwiecie się od nich aż do ostatniej strony. Bez względu na to, czy wolicie fikcję, literaturę faktu, czy postmodernistyczne zabawy ze stylem.